Stok Takip Programları ne işe yarar?

Stok yönetimi, mevcut bir envantere giren ve çıkan birliklerin sürekli akışını verimli bir şekilde denetleme sürecidir. Bu süreç genellikle envanterin aşırı yüksek olmasını veya şirketin çalışmasını tehlikeye atabilecek seviyelere inmesini engellemek için birimlerin transferini kontrol etmeyi içerir. Yetkili envanter yönetimi, hem sahip olunan malların toplam değeri hem de envanterin kümülatif değeri tarafından üretilen vergi yükü açısından, envanterle ilişkili maliyetleri kontrol etmeyi amaçlamaktadır.

Stok yönetiminin çeşitli görevlerinin dengelenmesi , herhangi bir envanterin üç ana özelliğine dikkat etmek demektir. İlk bakış açısı, zamanla ilgilidir. Toplam envantere dahil edilmek üzere edinilen materyaller açısından, bu, bir tedarikçinin bir emri işleme koyması ve teslim etmesi ne kadar sürdüğünü anlamak demektir. Envanter yönetimi ayrıca, bu malzemelerin envanterden çıkarılmasının ne kadar süreceği konusunda sağlam bir anlayışın kurulmasını sağlamaktadır. Bu iki önemli teslim süresinin bilinmesi, bir siparişin ne zaman yapılması gerektiğini ve üretimlerin sorunsuz çalışmasını sağlamak için kaç adet sipariş edilmesi gerektiğini bilmenizi mümkün kılar.

Tampon stok olarak bilinen değeri hesaplamak, etkili envanter yönetiminin anahtarıdır. Esasen, tampon stok, üretim seviyelerini korumak için gereken minimum sayısının üstünde ve ötesinde ek birimlerdir. Örneğin, müdür, acil bir durum ortaya çıkarsa ya da birimler kurulduktan sonra kusurlu olduğu kanıtlanırsa, belirli bir makine parçasının bir veya iki ek birimini el altında tutmanın iyi bir fikir olacağını kararlaştırabilir. Bu yastığı veya tamponu oluşturmak, çalışma arzı envanterinde gerekli parçaların bulunmaması nedeniyle üretim şansını en aza indirmeye yardımcı olur.

Stok yönetimi, ham maddelerin teslimatını belgelemekle ve bu malzemelerin operasyonel sürecine taşınması ile sınırlı değildir. Bu materyallerin operasyonun çeşitli aşamalarından geçerken hareketi de önemlidir. Genellikle bir mal veya iş yeri halinde envanter olarak bilinir; bitmiş ürünler oluşturmak için kullanılan materyalleri izleme, ham madde envanteri tehlikeli derecede düşük veya olumsuz bir seviyeye şişmeden önce sipariş miktarlarını ayarlama ihtiyacını belirlemeye yardımcı olur.

Son olarak, envanter yönetimi, nakliye için hazır olan bitmiş ürünlerin doğru kayıtlarını tutmakla ilgilidir. Bu sıklıkla, yeni tamamlanmış malların üretimini envanter toplamlarına koymanın yanı sıra, son mal sevkıyatlarını alıcılara çıkarmak anlamına gelir. Şirketin yerinde bir iade politikası olduğunda, yenilenmiş veya ikinci kalite kalite olarak yeniden sınıflandırılan iade edilen malları hesaba katmak için genellikle bitmiş mal envanterinde yer alan bir alt kategori bulunur. Nihai eşya envanterinde bulunan rakamların doğru bir biçimde korunması, satış personeline herhangi bir zamanda mevcut ve sevkiyata hazır bilgisi vermek için mümkün olan en kısa sürede bilgi aktarmayı mümkün kılar.

Envanter yönetimi, çeşitli stokların hacmini ve hareketini kontrol altında tutmanın yanı sıra, her envanter türüne göre vergilere erişmek için kullanılan doğru kayıtları hazırlamayı da mümkün kılar. Şirket, genel operasyonun her aşamasında birim hacimlere ilişkin kesin veriler olmadan, vergi miktarlarını doğru bir şekilde hesaplayamıyor. Bu, nedeniyle ödenen vergilerin gereğinden az olmasına ve muhtemelen bağımsız bir denetim durumunda ağır cezalara maruz kalmasına yol açabilir.

 

Stok Takip sistemi


|| Comments

  By Merdan on Kasım 18, 2019

  slm, ben stok takip programinizi 1,0 surumunu kullaniyorum,,,,,, programinizda bana lazim 2-3 rapor ilave etmeniz acaba mumkun mu , GIRIS STOK FIYATI
  STOK CIKIS FIYATI ARASINDA FARK,,,,,,KAR,,ZARAR RApORU DA ola bilir,,,,,,secili sutunun fiyatlarin toplamini,,,,, gunluk ayliq,,,yillik kar, zarar RApORU ilave etmek mumkunmu,,tesekkurler stok takip icin elinize saglik

  By tolga on Şubat 03, 2018

  programınızı kullanmaya başladım. minimum stok belirtiyorum raporlarda bunu göremiyorum. fonksiyon nasıl çalışıyor?

  By murat on Eylül 09, 2017

  eğitim videosu felan varmı şuan iş yeri yönetimi bu programı bana kullanmamı söyülüyorlar fakat çözemedim bir türlü nasıl eğitim alabli,rim

Bir Cevap Yazın

Aşağıdaki işlemin sonucunu giriniz. *