Konsinye Stoku Nedir?

Basit bir tanımla başlayalım: Konsinye Stoku, müşterinin elindeki stoktur ancak yine de tedarikçiye aittir.

Başka bir deyişle, tedarikçi stokların bir kısmını müşterinin mülkiyetinde (mağazalarında ya da depolarında) tutar ve doğrudan stoklarından satmasına ya da tüketimine izin verir. Müşteri, stokları yalnızca sattığında veya sattıktan sonra satın alır.

Müşteriye sağlanan en önemli fayda açık olmasıdır; Sermayesini stok üzerinde tutmak zorunda değildir. Bu, müşteri için stok taşıma maliyeti olmadığı anlamına gelmez; Stok depolanması ve yönetilmesi ile ilgili maliyetleri yüne de karşılamıştır. Peki tedarikçi için ne var? Avantajların bu kadar belirgin olmayabileceği yer budur – hatta mevcut olmayabilir. Tedarikçi için önemli fayda sağlayan klasik bir sevkıyat modeli ile başlayalım.

Sevkiyat Nerede En İyi Çalışıyor.

Bir tedarikçinin, son kullanıcıların karşısına çıkarsa satacağına inandığı bir ürün veya ürün grubu vardır. Meharet, onları son kullanıcıların önüne çıkarmak onları perakende işletmelerde stoklamak demektir. Perakendeciler, ürünü tedarik etmekte tereddüt ediyorlar, çünkü tedarikçi olarak aynı seviyede bir güvene sahip değiller, parayı yatırım yapmak istemiyorlar ve satamayacak bir şeyle sıkışabilirler. Tedarikçi mağazadaki kalma ürünlerinin satılması için kritik önem taşıdığını fark ettiğinden ürününü mağazalarında stoklamayı öneriyor. Bu, tedarikçinin stokla ilişkili sermaye yatırımlarını riske attığı, müşterinin ürüne perakende alanı ayırma riskini taşıdığı ortak bir risk durumu oluşturmaktadır. Bu aynı zamanda, ürün son kullanıcıya satılıncaya kadar ne tedarikçi ne de müşteri yararlanacağı için ortak bir fayda sağlar. Bu paylaşılan risk / paylaşılan fayda koşulları, genellikle bir müşteriyi ürünü stoklamaya ikna etmek için yeterlidir.

Daha spesifik bir örnek için, birkaç yüz TL den birkaç bin TL ye kadar geniş bir bisiklet aralığı üreten bir bisiklet üreticisi düşünün. Düşük-orta fiyatlı modellerini stoklayan ancak müşterilerinin bir bisiklet için bu kadar çok para ödemeye istekli olduğuna dair güvene sahip olmadığı için daha pahalı bisikletleri almakta tereddüt eden müşterilere (yerel bağımsız bisiklet mağazaları) sahiptir. Üst düzey bir bisiklet isteyen bir müşteri bulmaları halinde, onlar için her zaman özel sipariş verebilirler. Bisiklet üreticisi, üst düzey motosikletlerini, müşterilerin görebildiği ve onlara dokunduğu mağazalarda bulmanın, bu modeller için satışları artırmanın yanı sıra, eninde sonunda düşük maliyetli modeller için satışları artıran markasını tanıtmaya yardımcı olduğuna da inanmaktadır.

Bunu, konsinye envanteri modelinin uygulanması için en iyi senaryo olduğu için klasik konsinye modeli olarak görürüm. Bunun için iyi çalışır:

 • Yeni ve kanıtlanmamış ürünler
 • Mevcut ürün serilerinin yeni satış kanallarına girişi.
 • Satışların tartışılabilir olduğu çok pahalı ürünler.

Bütün bu örneklerin anahtarı, müşterinin bakış açısı ile yüksek düzeyde talep belirsizliğinin kombinasyonu ve tedarikçinin bakış açısından satış potansiyeline oldukça güvenir.

Sevkıyat envanteri modeli, müşterinin bütçe kısıtlamaları veya talep belirsizliği nedeniyle belirli servis parçalarını stoklamayacağı kritik ekipman için servis parçaları ile de etkili olabilir. Bu durumda sevkıyat envanteri tedarikçinin daha yüksek bir hizmet düzeyi (parçaların derhal bulunabilmesi) sağlayabilmesi, hızlandırılmış navlun masraflarından tasarruf etmesine ve müşterinin bir rakibin yedek parçasını temin etmemesine izin verir.

Çok iyi de değil.

Peki istinaf stoku daha az etkili veya neredeyse verimsiz mi? Sevkıyat envanterini yerelleştirilmiş bir maliyet kesici taktik olarak kullanmanızı önermiyorum. Burası büyük bir müşterinin tedarikçilerine envantere yaptığı yatırımları ortadan kaldırmak için konsinye envanteri sağlama konusunda baskı yapacağına karar vermesidir. Bu durumlarda, müşteri muhtemelen ürünü zaten stoklamış ve masraflarını azaltmak için tedarikçinin gücünü kullanıyordu. Bu, müşterinin maliyetlerini düşürebilir, ancak aslında bu maliyetleri müşteriden tedarikçiye aktarmak gerekir. Ayrıca sevkıyat envanteri, sevk zincirine neredeyse daima maliyet katacaktır çünkü sevkıyat sürecinin yönetimi ile ilgili ek maliyetler bulunmaktadır. Sonuçta,

Not: Sevkıyat envanterine, sevkıyat sürecinden kaynaklanan bazı paylaşılan bilgilerin, tedarikçisine envanter yönetiminde yararlı olabileceği için potansiyel bir yan fayda vardır. Ne yazık ki, bu bilgiler nadiren planlama sistemlerine entegre edilmiştir. Bunun bir kısmı tedarikçinin tembellik veya ihmalinden kaynaklanıyor olabilir, ancak bu bilgilerin neden kullanılmadığı konusunda geçerli nedenler de bulunmaktadır. Birincisi, planlama süreçlerinizde müşteri envanter seviyelerini kullanmak için çok farklı sistem mantığı gerektirmesi; Sevkıyat envanteri işletmenizin yalnızca küçük bir parçaysa, bu sınırlı bilgiyi kullanmak için planlama sistemlerinize karmaşıklık eklemek maliyet etkili olmayabilir.

Sevkiyat envanterinin pek çok yüzü.

Aşağıda konsinye yaklaşımlarının çeşitliliğine bazı örnekler verilmiştir.

 • Sahiplik modellerinin konsinye transferi.
  • Satılan olarak ödeyin (gerçek zamanlı)
  • Önceden tanımlanmış bir süre boyunca satılan gibi öde.
  • Sahiplik, önceden tanımlanmış bir süre sonra değişir.
  • Sevkıyat emri vermek için sipariş verin (bir sonraki sevk emri yerleştirildiğinde, önceki emir verildiğinde).
 • Çeşitli sistem izleme modelleri. (Tedarikçi)
  • Sevkıyat Depo / tesisine transfer edildi.
  • Tamamıyla bir muhasebe süreci (borçları dolar taşımak yerine, bir sevkıyat hesabına aktarır).
  • Bazen toplam miktarlar izlenir, bazen miktarlar orijinal sevkıyat düzenine bağlıdır.
 • Çeşitli sistem izleme modelleri. (Müşteri)
  • Sevkıyata Alındı ​​Depo / tesis.
  • Tamamıyla bir muhasebe süreci (bir ofset sevkıyat envanteri hesabı yaratın)
  • Bazen toplam miktarlar izlenir, bazen miktarlar orijinal sevkıyat düzenine bağlıdır.
  • Geçiş yapmak bir sorun olabilir. (Aynı öğenin sahibi olduğu veya alındığı miktarlarla nasıl başedersiniz)

Anlaşma Meseleleri

 • Her iki taraf da şartları açıkça anlamalıdır.
 • Gerçek zamanlı satışlar veya dönem sonu satışları.
 • Süreli limit (belirtilen sürede satın alınmalı veya iade edilmelidir).
 • Yük politikası nedir?
 • İade politikası nedir?
 • Müşterinin mülkiyetindeyken hasar veya kayıplardan kim sorumludur?
 • Sigorta Etkileri Nelerdir?
 • Veriler nasıl ve ne zaman değiştirilir? Hangi veriler değiş tokuş edilir?
 • Muhtelif işlemler nasıl işlenir?
  • Çevrim sayımı ayarlamaları,
  • Müşteri İadeleri (bir iade, tedarikçiden bir kredi başlatıyor mu?)
  • Hurda

Çoğu sistem, sevkiyat envanterini çok iyi ele almamaktadır.

Sevkıyat envanterinin doğası “mülkiyet değişikliği” nin sevkıyat / alım işlemleri ile ilgisi bulunmamasıdır. Bu, envanter / muhasebe sisteminin işlem süreçlerinin temel tasarımına aykırıdır. Bu nedenle, çoğu envanter sistemi sevkıyat envanterini çok iyi ele almamaktadır. Bu, pek çok işletmeyi, elle çevrimdışı işlemlerle (ileriye ve gönderecek raporlar göndererek, e-tablolarda veri tutarak vb.) Sevkıyat envanterini yönetmeye zorlar. Bu zaman alıcı değil, aynı zamanda hatalar için birçok fırsat yaratmaktadır çünkü sevkıyat envanteri için gerekli olan ilave işlemler oldukça karmaşık hale gelebilir ve doğru bilgi paylaşımına oldukça bağımlıdır. Bu süreç yakından izlenmezse,

Sevkıyat envanteri işletmenizin ticari olarak önemli bir parçasıysa, sevkıyat envanterine odaklanan yazılımları aramanız veya mevcut sisteminizi değiştirerek bu işlevselliği eklemeniz gerekir.

Diğer Hususlar

 • İdeal olarak, Konşimento envanteri çoğu işçiye (depo, imalat, satış siparişi işleme) görünmez olmalıdır. Bu kişilerin sevkıyat envanteri işlemlerini sevkıyat dışı işlemlerden farklı şekilde yapmaları gerekirse, sorun yaşamalarını bekleyebilirsiniz. Bu sorunlar, işlemlerdeki küçük can sıkıntılarından ve gecikmelerden, işlemlerin hatalı yürütülmesinden kaynaklanan çok ciddi veri bütünlüğü sorunlarına kadar uzanabilir.
 • Talep makul derecede bilinmekte ve istikrarlı olduğunda sevkıyat envanteri önerilmemektedir. Bir müşteri masraflarını azaltmak için konşimentoya baskı yapıyorsa, konsinye envanteri yerine daha uzun ödeme koşulları sunmaktan daha iyi olabilir. Bu, sevkıyat envanterini yönetmek için ek yük oluşturmadan aynı amaca ulaşmalıdır. Sadece ona envanter sevkıyat ve daha uzun ödeme şartları vermeyeceğinize dikkat edin.
 • Sevkıyat envanteri ve satıcı tarafından yönetilen envanter arasındaki ilişki nedir? Başka bir makale gibi geldi. VMI’yi daha iyi anlamak için Vendor Managed Inventory (VMI) ile ilgili makalemi okuyun .

Sevkıyat stokunun neredeyse daima tedarik  zincirine maliyet ekleyeceğini bilmek çok önemlidir. Bunu yalnızca eklenen maliyetleri aşan faydalar sağladığında kullanın.

 

Stok Takip Programı

 


Bir Cevap Yazın

Aşağıdaki işlemin sonucunu giriniz. *